Jdi na obsah Jdi na menu
 


Honda Civic VI.generace

20. 3. 2009


Honda Civic VI. generace - Konec evoluce (1995-2000)

Jako první byl na Evropský trh uveden Civic 5D, který byl speciálně navržen tak, aby odpovídal požadavkům a nárokům zákazníků starého kontinentu. Mnozí z vás si zajisté vzpomenou na reklamní billboardy s optimistickou Adamsovou rodinou a výstižným sloganem "Nekupujte to!". Tato verze se vyráběla v anglickém Swindonu a byla naprosto odlišná od v Japonsku vyráběných variant 3D, 4D a Coupe.

Když se řekne Civic, představí si většina z nás klasický třídveřový hatchback,a tak bude slušné, stejně jako v minulých článcích, začít právě u něj. V zásadě se dá říci, že se inženýři při návrhu a konstrukci  CVI zaměřili na eliminování nedostatků předchozí verze a zároveň se snažili přiblížit vůz i netypickým zákazníkům Hondy a získat tak nové. Základní koncept CVI, i přesto že si do jisté míry zachovával všechny atributy předchozích generací, výrazně povyrostl a jeho sportovní esprit již nebyl na první pohled tak patrný. Výrazným a dá se říci, že také jediným významnějším designérským prvkem byl zcela jistě tvar předních světlometů s čirým překrytím. Jinak design celého vozu působí spíše usedlejším dojmem, tedy alespoň v porovnání s minulou generací. Větší karoserie přinesla své plody v oblasti vnitřního prostoru a to i na zadních sedadlech. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že prostor na zadních sedadlech je i pro osoby vysokého vzrůstu opravdu více než štědrý a leckterá čtyřdveřová limuzína by mu mohla závidět.

ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT

Verze 4D, se v zásadě shodovala s 3D, na rozdíl od ní se ale mohla pochlubit slušnou hodnotou objemu zavazadlového prostoru, která činila 410 dm3. Skalní příznivci značky mohli mít jisté výhrady k designu, nikoliv však k technice. Zde Honda nepřistoupila k žádnému kompromisu či slevě ze svých zaběhnutých standardů. Propracované podvozkové skupiny nezávisle zavěšených kol na dvojitých příčných ramenech propůjčovali vozu naprosto učebnicové jízdní vlastnosti s přesným vedením a excelentní směrovou stabilitou. Ano vím, je to těžké se stále neopakovat, ale to jsou prostě fakta. Základním motorem byla na našem trhu oblíbená 1.4 s 66 kW. O stupínek výše stála verze 1.5 VTEC-E s 84 kW jež v sobě kombinovala výkon tehdejších konkurenčních motorů objemu 2.0 l ovšem se spotřebou, která byla zbožným přáním všech konstruktérů motorů té doby. Na pomyslném motorovém Olympu stál již tradiční a kdo to tenkrát tušil, že poslední Civic VTi s brilantním a tolikrát zmiňovaným motorem 1.6 DOHC VTEC. Pro japonský trh byl k dispozici motor 1.5 s 96 kW na němž je pozoruhodné to, že byl vybaven třífazovým systémem VTEC.  Tato verze proměnlivého časování a zdvihu, která je detailně popsána zde, je výrobcem považována za největší technickou vychytávku  této generace.
Krom standardních pětistupňových převodovek byla u některých verzí možnost volby zcela nového samočinného ústrojí CVT. Jedná se o bezestupňovou převodovku s plynulým převodem využívající kovového řemenu.

ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT

Ještě širší motorovou paletu nabízela verze 5D a od ní odvozené kombi Aerodeck . I přes známý fakt, že nafta patří do traktoru, plyn do kamen a benzin do auta (toto tvrzení si budu muset asi vnitřně přehodnotit, neboť nový diesel 2.2 je prý naprostá bomba, tak uvidíme :)), je mojí povinností zmínit se o přeplňovaném vznětovém čtyřválci převzatým z produkce firmy Rover, který disponoval nízkým výkonem 63 kW. Ovšem pro mnohé příznivce značky má jediná opravdová Honda označení VTi a i zde si otcové rodin a sportovní chalupáři přišli na své, neboť právě VTičko mělo pod kapotou 124 kW, které produkoval motor 1.8 DOHC VTEC. Právě na verzích 5D a Aerodeck je dobře vidět dokonalá symbióza praktičnosti rodinných vozů a sportovního naturelu.
Dále nelze opomenout ani elegantní verzi Coupé s motory 1.6 o výkonech 77 kW a 92 kW. Coupé s motorem o výkonu 118 kW se bohužel nabízelo jen na vybraných světových trzích což byla zajisté škoda, neboť DOHC VTEC do této karoserie zcela jistě patří.

ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT

Část o šesté generaci nelze zakončit jinak než zmínkou o pouze v Japonsku prodávaném Civicu Type R. Tento typ navázal na úspěchy NSX-R a ITR. Pod kapotou byl motor 1.6 DOHC VTEC dávající famózních 136 kW (opravdu to není překlep) při 8200 ot./min a točivý moment 160Nm při 7500 ot./min.. Z pohledu litrového výkonu se jednalo o nejsilnější nepřeplňovaný agregát své doby, který byl překonán až motorem pohánějící fenomenální roadster S2000. Opět Honda, jaká náhoda. :)

Šestá generace byla jistým milníkem v dlouhé historii Civicu, neboť tím zcela skončila éra nastolená III. generací a následující VII. generace, o které bude pojednávat závěrečný díl našeho miniseriálu, představuje již zcela nový přístup ve stavbě a konstrukci kompaktních vozů.

Yenda

 

ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT
ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT
ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT